KARADENİZ YAYLALAR VE BATUM TURU

KARADENİZ YAYLALAR VE BATUM TURU

karadenız 1
TRABZON’UN MACKA ILCESINDE YER ALAN TARIHI SUMELA MANASTIRI. FOTO: DHA-ARSIV
ayder_yaylasi1
sinop_kale_1024_x_770
5b56cf0c5379ff21204eeb6a
cropped-ordu_genel-1
1200×627-karadeniz-muhtesem-dogasi-ve-tarihi-ile-buyuluyor-iste-karadeniz-bolgesinde-mutlaka-gormeniz-gereken-yerler-1553373644259
5b1527955d1c2e1110389bad
67e74aa4-9c88-4460-b4c5-42b68237741f
2466529_810x458
amasra-kalesi2
image-s_7882
maxresdefault
Trabzon-Ataturk-Kosku-028
4
2
maxresdefault-1
3027999212_36e0d09217_b

Sosyal Mesafe ve Tüm Hijyen
Kurallarına Uygun !
46 Kişilik Otobüslerde 22 Kişilik Seyahat !

 

BOYDAN BOYA  KARADENİZ TURU
YAYLALAR VE BATUM DAHİL

TUR FİYATI : 2699 TL


ABANT – AMASRA- SAFRANBOLU – KASTAMONU – SİNOP – SAMSUN – TRABZON – SÜMELA MANASTIRI – AKARSU YAYLASI –  SÜRMENE – UZUNGÖL – AYDER YAYLASI – ZİLKALE – ŞENYUVA – PALOVİT YAYLASI – BADARA YAYLASI – FIRTINA VADİSİ – ARTVİN – HOPA – BATUM – BORÇKA KARAGÖL – RİZE – ORDU – BOZTEPE- AMASYA

TUR TARİHLERİ
1. TARİH: 18 TEMMUZ – 26 TEMMUZ 2020
2. TARİH: 4 AĞUSTOS – 12 AĞUSTOS
3. TARİH: 28 AĞUSTOS – 6 EYLÜL
4. TARİH: 5 EYLÜL – 13 EYLÜL
5. TARİH: 11 EYLÜL – 19 EYLÜL 

 

1. Gece İZMİR ÇIKIŞ
Tur Hareket Detayları,
Kalkış Yerleri :
Akşam saat 19.00 ‘ da Acenta önü hareket, saat 19.05 Karşıyaka İskele hareket, saat 19.40 Üçkuyular hareket, saat 19.55 Üçyol hareket, saat 20.20 ‘de Bornova Ege Acil önü hareket. Belirlediğimiz noktalardan siz değerli misafirlerimizi aldıktan sonra yolda gerekli molaları vererek Balıkesir – Bursa üzerinden Abant’a varıyoruz.
1. GÜN – BOLU ABANT – AMASRA – SAFRANBOLU – KASTAMONU 
Sabah saatlerinde Bolu Abant yolu üzerinde bulunan uygun bir tesiste kahvaltımızı ( ekstra ) alıyoruz. Kahvaltı molamızın ardından günü mavi ve yeşil ile selamlamak için Abant Milli Parkı’na gidiyoruz. Gölün etrafında yürüyüş yapıp, tertemiz Abant havasını içimize çekiyor ve bu muhteşem doğa harikası tabiat parkını fotoğrafladıktan sonra rotamızı MengenBartın yolu üzerinden liman ve ticaret şehri olan Çeşm-i Cihan olarak bilinen Amasra’ya çeviriyoruz. Amasra’ya ulaşmadan birkaç kilometre önce Amasra’yı yüksek bir yerden gören ve Fatih Sultan Mehmet’in Amasra’yı ilk gördüğü ve Lalasına “Lala Lala Çeşm-i Cihan bu mu ola” dediği yerde fotoğraf molası veriyoruz. Fotoğraf molamızın ardından merkeze iniyoruz ve küçük limandan yürüyerek büyük limana doğru geziyoruz. Gezimiz sırasında erken yaşta bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Barış Akarsu anısına adı verilen Barış Akarsu Parkı’nı görüyoruz. Sonrasında Bizans döneminde yapılan Zindan Kalesi ve Kemere Köprüsü’nü geçip, Boztepe Adası üzerindeki Sorma Gir Kalesi’ni geziyoruz. Kale gezimizin ardından Çekmeciler Çarşısı’nda yöreye özgü ahşap ve hediyelik eşya alışverişimizi yapıyor ve öğle yemeğimiz için Amasra ile özdeşleşmiş olan salata ve balığımızı (ekstra) yiyoruz. Öğle yemeğimizi yedikten sonra otobüsümüze yerleşip UNESCO Dünya Miras Listesi ‘n de yer alan Safranbolu’ya geçiyoruz. Safranbolu’da ilk durağımız, Safranbolu ve evlerini panaromik olarak göreceğimiz Hıdırlık Tepesi oluyor. Ardından Cinci Han, Cinci Hamam, Tarihi Kaymakamlar Konağı, Köprülü Camii, Arasta Çarşısı ve diğer çarşılarını gezip meşhur Safranbolu Lokumu almak için alışveriş molası veriyoruz. Alışveriş molamızın ardından gezimize bir Türkmen köyü olan Safranbolu Yörük Köyü ‘ n deki Sipahioğlu Konağı’nda Filiz teyzenin anlatımını dinleyerek devam ediyoruz. Bu keyifli anlatım sonrasında Kastamonu’ya geçiyoruz. Kastamonu’da Kurtuluş Savaşı’nda destan yazmış kahraman kadınlarımızdan olan Şehit Şerife Bacı Anıtı’nı görüp, fotoğraf molası verdikten sonra otelimize yerleşiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Kastamonu Mütevelli Otel’de.
2.GÜN – SİNOP – SAMSUN 
Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Kastamonu’dan ayrılıyoruz ve Taşköprü’yü görüp Türkiye’nin kuzeyde en uç noktasında bulunan Sinop’a ulaşıyoruz. Burada 1999 yılında kapatılarak müzeye çevrilen ve tarihi eskilere dayanan şiirler, şarkılara konu olmuş Tarihi Sinop Kapalı Cezaevi’ ni ve Sinop Kalesi’ni geziyoruz. Merkez de meşhur Sinop Mantısı yemek için öğle yemeği ( ekstra ) molası veriyoruz. Öğle yemeği molamızın ardından rotamızı Gerze Bafra üzerinden Samsun’a çeviriyoruz. Samsun ‘ da ilk durağımız Samsun merkezde bulunan milli mücadelenin başladığı yer olması ile ün kazanmış olan Atatürk Heykeli oluyor. Rehberimizin anlatımı eşliğinde Atatürk Heykeli hakkında bilgi aldıktan sonra fotoğraf molası verip sonrasında Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının milli mücadeleyi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919 ‘ da Samsun’a geldiği Bandırma Gemisi’nin birebir örneğini geziyoruz. Samsun gezimizin ardından otelimize yerleşiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Otel 1919 ‘da.
3. GÜN – TERME – TRABZON – AKÇAABAT – MAÇKA – SÜMELA MANASTIRI – AKARSU YAYLASI 
Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından, Samsun’dan ayrılarak Terme’ye varıyoruz ve burada dinlenme molası veriyoruz. Molamızın ardından Fatsa Ordu üzerinden Doğu Karadeniz’ in Divası ve Manastırlar kenti Trabzon ‘ a doğru geçiyoruz. Akçaabat ‘ta öğle yemeği ( ekstra ) için (misafirlerimize tavsiyemizdir ) meşhur Akçaabat Köftesi ‘ ni tadıyoruz. Öğle yemeği molamızın ardından Atatürk’ün Trabzon ‘a geldiğinde konakladığı ve sonrasında müze haline getirilip eşyalarının sergilendiği yeşilliğin arasında kalan Atatürk Köşkü’nü ziyaret ediyoruz. Atatürk Köşkü ziyaretimizin sonrasında Gümüş ve Telkari sanatı hakkında bilgi alıp, gümüş el dokuma hasır takımlar ve yine yöreye özgü gümüş takunya ve telkârinin ortak işlendiği çeşitli hediyelik eşya ve takı alışverişlerini yapıyoruz. Alışverişimiz sonrasında, Maçka ilçesinden Altındere Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 1500 yıl önce iki keşişin kurduğu düşünülen Sümela Manastırı’na ulaşıyoruz. Altındere Vadisine hâkim Karadağ’ın eteklerinde sarp kayalık üzerine kurulmuş olan manastırda ana kaya kilisesi, şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane bölümlerini üst terastan görüyoruz. ( Önemli: Sümela Manastırı 2020 yılı açılış tarihi belli olmadığı için tur tarihinde açık olursa ziyaret edilecektir! ) Gezimiz sonrasında transferler araçlara binerek Maçka ‘da bulunan Akarsu Yaylası – Akarsu Yayla Tesisi ‘ ne geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Akarsu Yaylası’ nda.
4. GÜN – SÜRMENE – UZUNGÖL – AYDER YAYLASI 
Sabah yayla otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Çay ve meşhur Sürmene Bıçağı alışverişi yapmak için Sürmene ‘ye gidiyoruz. Çay Fabrikası ve Bıçak Atölyesi’n deki alışveriş molamızın ardından, Karadeniz doğasının güzelliğine tanık olabilmek için yüzlerce yıl önce heyelan sonucu dağdan kopan toprak parçasının Haldizen Çayı’ nın önünü kapatmasıyla derin bir vadi içerinde oluşan Uzungöl’e gidiyoruz. Uzungöl’ de öğle yemeği ( ekstra ) molamızın ardından doğa harikası bölgeyi fotoğraflamak ve temiz havayı içimize çekmek için serbest zaman veriyoruz. Uzungöl gezimizin sonrasında rotamızı Ardeşen üzerinden Kaçkar Dağları’nın en güzel yaylalarından biri olan Ayder Yaylası’na çeviriyoruz. Yaylaların Sultanı Ayder Yaylası’nda muhteşem manzara eşliğinde Kalegon, Gelin Tülü Şelalesi, gibi panoramik noktalarda fotoğraf molası veriyoruz. Yaylada Şelale manzarası eşliğinde yapacağımız yürüyüşümüzü tamamlayıp ardından otelimize geçiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde. ( Gelgör Otel, Huzur Konak Otel )
5. GÜN – ZİLKALE – ŞENYUVA – PALOVİT YAYLASI – BADARA YAYLASI – ŞİMŞİR ORMANLARI – FIRTINA VADİSİ – BATUM – HOPA 
Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından transfer dolmuşlarımıza binerek Zilkale ve Şenyuva Köyü gezisine başlıyoruz. Şenyuva Taş Köprü‘ de fotoğraf molası veriyoruz. Sevdaluk dizisinde görülen köy olan Şenyuva Köyü ziyareti ve fotoğraf molamızın ardından Zilkale‘ye ulaşıyoruz. 100 metrelik bir uçurumun tam tepesinde kurulmuş ve eski dönemlerde ticaretin güvenliği açısından çok önemli bir konumda bulunan bu Kartal Yuvası’nı andıran kaleyi geziyoruz. Buradan dolmuşlarımızla muhteşem manzarası asırlık ağaçları ve şelalelerle kaplı Palovit Vadisi ‘ne ulaşıyoruz. 15 metreden dökülen şelalenin büyüleyici görüntüsünü fotoğraflıyoruz. Yeşilin doğanın ve bulutların üstünde Buzul Gölü ile ünlü Badara Yaylası’ na ulaşıyoruz. Karadeniz’de bulabileceğiniz en güzel manzarada salıncakta sallanarak fotoğraf çekilebilirsiniz. Kaçkar Dağları Çat Vadisi ‘nde en güzel ağaçlarını barındıran Dünya da tek olma özelliğini taşıyan Şimşir Ormanları ‘nı görüp fotoğraflıyoruz. Ardından tekrar transfer dolmuşlarımıza binerek Çamlıhemşin’e ulaşıp otobüsümüze yerleşiyoruz. Sonrasında öğle yemeği (ekstra) için, Fırtına deresinin flora ve faunası ile dünyanın önde gelen vadilerinden olan Fırtına Vadisi kenarındaki bölgenin en lezzetli balığı olan Alabalık, Muhlama ve Laz böreği gibi yöresel lezzetleri tadabileceğimiz, Tulum dinleyip, Horon vurabileceğimiz ve dinleyen misafirlerimiz ile Zipline (ekstra) etkinliği yapabileceğimiz Pınar Alabalık Tesisi’ ne geçiyoruz. Burada geçen keyifli öğle yemeği molamızın bitiminde ArhaviHopa üzerinden, TürkiyeGürcistan sınırımızı oluşturan, Sarp Sınır Kapısı’ndan (yeni çipli kimliklerimiz ile geçiş yapılır!) Batum’a geçiyoruz. (Batum’a gitmek istemeyen, daha önce gitmiş olan misafirlerimiz Hopa sahilde keyifli vakit geçirebilirler.) Batum’da göreceğimiz yerler arasında Gonio Köprüsü, Batum Limanı, Ali ve Nino Heykeli, Saat Kulesi, Eski Postane Binası ve Poseidon Meydanı, Poseidon Heykeli, Poseidon Çeşmesi, Avrupa Meydanı, Medea Heykeli, Alfabe Kulesi, Tiyatro Binası, Ters Restorant, Türk Sokağı, Orta Camii, Piazza Kulesi, Aziz Nikolas Kilisesi ‘ni gezdikten sonra alışverişimizi yapıyor ve Batum turumuzu tamamlıyoruz. Batum turumuzun ardından çıkış işlemlerimizi yapıp Artvin Hopa’daki Peronti Otel’e yerleşiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.
6. GÜN – BORÇKA KARAGÖL – RİZE – TRABZON 
Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından Borçka’ya doğru gidiyoruz. Buradan transfer dolmuşlarımıza binerek ülkemizin cennet köşelerinden ve bölgenin önemli bir gölü olan Karagöl’e çıkıyoruz. Karçal Dağları eteklerinde çevresi eşsiz doğal güzelliklere sahip ormanlarla çevrili göl etrafında dileyen misafirlerimiz yürüyüş yapabilir, dileyen misafirlerimiz sandalla gölde gezinti yapabilir, dileyen misafirlerimiz kafeteryalarda keyifle çay – kahvelerini yudumlayabilirler. Karagöl gezimizin ardından transfer dolmuşlarla tekrar otobüsümüze yerleşiyoruz ve öğle yemeği ( ekstra ) yiyeceğimiz restorantımıza geçiyoruz. Öğle yemeği molamızın ardından Rize’yi panoramik olarak görüp, yöreye özgü dokuma çeşidi olan Rize Bezi (feretiko ) atölyesine uğrayıp hem bilgi alıyoruz, hem de alışveriş yapıyoruz. Alışverişimizi tamamladıktan sonra Sürmene üzerinden Akçaabat’a geçiyoruz ve otelimize yerleşiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde. ( Kayabaşı Yaylası, Sultan Murat Yaylası Taşkın Otel )
7. GÜN – ORDU – BOZTEPE – AMASYA 
Sabah yayla tesisimizde alınan kahvaltının ardından transfer dolmuşlarımıza binerek otobüsümüze iniyoruz. Ardından Tirebolu üzerinden Ordu’ya varıyoruz. Ordu’da Karadeniz’in en uzun sahil manzarasını seyretmek için teleferik (ekstra ) ile Boztepe’ye çıkıyoruz. Burada geçireceğimiz keyifli anların sonrasında Karadeniz sahil yolu üzerinden Terme’ye varıyoruz ve burada öğle yemeği (ekstra) molamızı veriyoruz. Öğle yemeği molamızın ardından Samsun yolu ile Amasya’ya gidiyoruz. Gecesi de gündüzü de birbirinden güzel bu şehirde ilk olarak dünyanın en büyük mumya müzesi olan Amasya Arkeoloji Müzesi ‘ni ziyaret ediyoruz. Arkeoloji, etnografya, fosil ve mumyalar bölümlerini gezdikten sonra Amasya’da şehzadelik yapmış ve Osmanlı’ya padişah olmuş Sultan İkinci Beyazıt Külliyesi’ ni ziyaret ediyoruz. Külliye içerisinde paratoner olarak kullanılmış çınar ağaçlarını, o dönemde payitaht İstanbul’u merak eden, ama gidemeyen Amasyalılar için İstanbul siluetinin çizildiği tarihi şadırvanı, kapı girişlerindeki denge sütunlarını ve camiinin içini gördükten sonra Yeşilırmak kıyısına iniyoruz. Yeşilırmak, Sivas’tan doğarak Samsun’un Çarşamba ilçesinde denize dökülene kadar geçtiği tüm bölgelere hayat verir. Amasya, Yeşilırmak’ın iki yakasına yerleşmiş bir şehirdir. Amasya; Osmanlı döneminden kalma 18. ve 19. Yy konaklarını, Yeşilırmak boyunca sıra sıra inci tanesi gibi dizilmiş yalı olarak adlandırılan evleri, İran kökenli Pontus krallarının Harşena Dağı’na oyularak tapınak görüntüsü alan mezarlarını, Ferhat ve Şirin efsanesini ve Şehzadeler parkındaki Padişah büstlerini göreceğimiz görsel bir şölenle sizleri kendisine hayran bırakacaktır. Şehzadeler parkında yapacağımız yürüyüş sonrasında Roma dönemi kemerleri üzerine oturtulmuş Alçak Köprü ‘den geçerek Hazeranlar Konağı’ nı da görüp Amasya merkezdeki Taşhan Otel’e yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
8. GÜN – ÇORUM – POLATLI – İZMİR 
Sabah otelde alınan kahvaltının ardından Amasya’dan ayrılarak dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Mecitözü üzerinden Çorum’a vararak burada meşhur Çorum Leblebisi alışverişimizi yapıyoruz. Alışverişimizin ardından SungurluAnkara üzerinden Polatlı’ya varıyoruz. Burada öğle yemeği ( ekstra ) molası veriyoruz. Öğle yemeğimizin ardından Afyon – Uşak üzerinden gerekli molaları vererek İzmir’e dönüyoruz. Bir başka The Ivy Travel Agency turunda siz değerli misafirlerimizle görüşmek üzere vedalaşıyoruz.
FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER
º 7 gece otel ve yayla tesislerinde konaklama
º Otelde 7 sabah kahvaltısı ve 7 akşam yemeği
º The Ivy Travel Agency Rehberlik Ücreti
º Yöresel Eğlence
º Lüks araçla ulaşım ( transfer dolmuş gerektirmeyen yerlerde ! )
º Seyahat Sigorta Güvence Paketi
º Araç içi soğuk ikramlar
º Milli Park Giriş Ücretleri
FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
º İlk gün sabah kahvaltısı ve son gün yolda alınan akşam yemeği
º Öğle yemekleri
º Müze, Ören Yeri ve Teleferik Ücretleri
º Otellerde alınan ekstra yiyecek ve içecekler
º Molalarda alınan yiyecek ve içecekler
º Batum Turu 60 TL ( İsteğe bağlı )
º Yurt Dışı Çıkış Harcı 50 TL ( Batum Turu’na katılacak misafirlerimiz için )
º Sümela Manastırı Turu (Açık olursa ! )
º Ayder Yaylası Turu 5 Bölge 55 TL ( İsteğe bağlı )
º Karagöl Turu 55 TL ( İsteğe bağlı )
º Akarsu Yaylası transfer dolmuş ücreti 30 TL ( Zorunlu )
º 65 yaş üzeri yolcular için ek sürprim sigorta ücreti farkı alınır.

 

 

Enter your keyword