ÖZEL GAP TURU-7 GÜN 6 GECE

nemrut8585
DİYARBAKIRRRR
Stitched Panorama
mor pain

harran pain
6451_166_4229halfeti_06
b8
1

 

ÖZEL GAP TURU
7 GÜN – 6 GECE
HALFETİ – ŞANLIURFA – HARRAN – GÖBEKLİTEPE – MARDİN 

MİDYAT -HASANKEYF – BATMAN – DİYARBAKIR – ADIYAMAN  
NEMRUT DAĞI – GAZİANTEP
FARKI İLE 
1. Gün İZMİR ÇIKIŞ
Tur Hareket Detayları,
Kalkış Yerleri :
Akşam saat 16.00 Acenta önü hareket, saat 16.05 Karşıyaka İskele hareket, saat 16.15 Üçyol hareket , saat 16.30 Üçkuyular hareket, saat 17.00 Bornova Ege Acil önü hareket ve en geç saat 17.15 İzmir’den çıkış.
2.Gün HALFETİ – ŞANLIURFA

Sabah saatlerinde Adana üzerinde kahvaltı ( ekstra )için molamızı verdikten sonra, Halfeti’ye doğru yola çıkıyoruz. Birecik baraj suları altında kalan medeniyeti, göl üzerindeki tekne turumuz ile keşfediyoruz. Vereceğimiz öğle yemeği molasında Halfeti’ye özgü Şaput Balığı’nın tadına bakıp, daha sonra peygamberler şehri Şanlıurfa’ya geri geliyoruz. , Halil-Ür Rahman Camii, Ayn Zeliha(Balıklı Göl), Rızvaniye Camii ve Hz. İbrahim’in doğduğu mağarayı geziyoruz. Sonrasında meşhur Urfa çarşısında serbest zamanımızdan sonra, Urfa merkezdeki otelimize yerleşiyoruz. Dileyen misafirlerimizle Urfa’ya özgü ‘ Urfa Sıra Geceleri ( ekstra ) ’ne katılıyoruz.
3.Gün HARRAN – GÖBEKLİTEPE – MARDİN 
Otelde alacağımız sabah kahvaltımızın ardından medeniyetler beşiği Harran’a gidip kültür evini geziyoruz. Sonrasında dünya tarihinin yeniden yazılmasına sebep olan 11.500 yıl önce yapılmış dünyanın ilk tapınağı olan Göbeklitepe’ye gidiyoruz, daha sonrasında öğle yemeğimizi yemek için Urfa merkeze geçiyoruz. Yemeğimizi yedikten sonra Mardin’e hareket ediyoruz. Mardin’de ilk olarak eski bir güneş tapınağının üzerine inşa edilen Deyrulzafaran Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Sonrasında bir çok medeniyete ev sahipliği yapan UNESCO Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilen Mardin’de Mardin Müzesi’ni geziyoruz. Latifiye Camii, Zinciriye Medresesi, Tarihi Postane, Eski Mardin Evleri ve Çarşı ziyaret edeceğimiz yerler arasındadır. Gezimizden sonra otelimize geçiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.
4.Gün DARA HARABELERİ – BEYAZ SU – MİDYAT 
Sabah otelde alacağımız erken kahvaltımızın ardından, Güneydoğu’nun en büyük ve etkileyici antik kenti olan Dara Harabeleri’ne doğru yola çıkıyoruz. Bu ziyaretimizin ardından Midyat’a doğru yola devam ediyoruz. Güzergahımız üzerinde bulunan bir mesire alanı olan Beyaz Su’yu görüp Midyat merkeze varıyoruz. Serbest öğle yemeğimizin ardından Midyat’ın sessiz sakin sokaklarında, bozulmamış mimarisini yürüyerek keşfe çıkıyoruz. Midyat’ın sembolü haline gelen Midyat Konuk Evi’ni ziyaret edip, sonrasında Süryani ustalarının elemeği olan Telkari sanatının en güzel örneklerini göreceğiniz, Süryani şaraplarından tadacağınız, yöreye ait badem şekeri ve kuruyemiş alışverişi yapabileceğiniz Midyat Çarşısı’nı geziyoruz. Hemen akabinde dünyanın ayakta duran en eski Süryani Ortodoks Manastırı ve şu anda da Metropolitlik merkezi olan Mor Gabriel Manastırı’nı ziyaret edip, Midyat merkezdeki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
5.Gün HASANKEYF – BATMAN – DİYARBAKIR – HEVSEL BAHÇELERİ – ADIYAMAN 
Sabah otelde alacağımız kahvaltımızın ardından, Ilısu Baraj sularının altında kalan ve binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Hasankeyf’i görüyoruz. Daha sonra panoromik olarak Batman’ı görüp, Diyarbakır’a devam ediyoruz. Diyarbakır’a vardıktan sonra eski kent merkezi olan Suriçi’ne ulaşıp, Osmanlı dönemi valilerinden Vezirzade Hasan Paşa tarafından yaptırılan tarihi Hasan Paşa Hanı, Anadolu’nun en eski tarihi değerlerinden biri ve 5. Harem-i Şerifi olan Diyarbakır Ulu Camii, Cahit Sıtkı Tarancı Evi Müzesi, Ahmed Arif Evi Müzesi, 1500 yılında Akkoyunlu Kasım Bey tarafından yapılmış olan Dört Ayaklı Minare, Kurtuluş Savaşı sırasında süvari birliklerinin karargahı olarak kullanılmış Sülüklü Han’ı ziyaret ettikten sonra öğle yemeği ve alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanımızın sonrasında, Diyarbakır’ın seyrine doyulmayan 1000 yıllık köprüsü On Gözlü Köprü, UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Hevsel Bahçeleri ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e armağan edilen Gazi Köşkü göreceğimiz yerler arasındadır. Diyarbakır gezimizin ardından Adıyaman’a doğru yola çıkıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Adıyaman’ daki otelimizdedir.
6.Gün ADIYAMAN – NEMRUT DAĞI – CENDERE KÖPRÜSÜ – KARAKUŞ TÜMÜLÜSÜ – GAZİANTEP 
Gün doğumunu seyretmek için, gece rehberimizin belirlediği saatte uyanıp bizi bekleyen araçlarımızda toplanıp Nemrut Dağı’na doğru yola çıkıyoruz. Gün doğumunun en güzel seyredildiği yerlerden biri olan Nemrut Dağı’nın büyüsüne kapılarak, güneşin tanrıların üzerine doğru muhteşem doğuşuna tanık oluyoruz. Dağın en önemli unsuru ise Kommagene Kralı Antiochos’a ait Tümülüs ve diğer kutsal alanlardır. Gün doğumunu seyrettikten sonra, zirvede ilk olarak doğu terasında bulunan I. Antiochos, Zeus, Apollon, Herakles, Kartal ve Aslan heykellerini görüp batı terasına doğru devam ediyoruz. Batı terasında ki Bağış Sunağı’nı ve tanrı heykellerini gördükten sonra Nemrut Dağı’na veda edip ziyaretçi karşılama alanında bizi bekleyen araçlarımıza binip güzergahımıza devam ediyoruz. Romalılardan kalma Antik Cabinas ( Cendere ) Çayı üzerinde yer alan Antik Roma mimarisinin muhteşem bir anıtsal örneği olan Cendere Köprüsü’nü ziyaret ediyoruz. Ardından Kommagene Krallık Ailesi’nin kadınlarına ait bir anıt mezar olan üzeri Çay Taşları’nın yığılmasıyla oluşan Karakuş Tümülüsü’nü görüyor ve araçlarımıza binip otelimize geri dönüyoruz. Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından hazırlanıp otelden çıkışımızı yapıyoruz. Doğu’nun Paris’i olarak adlandırılan metropol olmaya aday şehrimiz Gaziantep’e doğru devam ediyoruz. Dünyaca ünlü Gaziantep mutfağını tatmak için öğle yemeğinde serbest zaman veriyoruz. Gaziantep’in keyfine varmak için dileyen misafirlerimiz serbest zamanımızda Beyran Çorbası’nın, dillere destan Antep Katmeri’nin tadına bakabilirler. Günün yorgunluğunu atmak için 17. yy ‘da Tekke Camii Külliye Binası içine kahve – kütüphane olarak kullanılan ve günümüzde Tahmis Kahvesi olarak anılan mistik mekanda sütlü melengiç kahvelerimizi içiyoruz. Kahvelerimizi içtikten sonra dinlenmek için otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
7. Gün GAZİANTEP – ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ – İZMİR’e Dönüş 
Otelimizde alacağımız sabah kahvaltımızın ardından ilk durağımız Birecik Barajı’nın suları altında kalan tarihi Zeugma Antik Kenti’nden çıkartılan mozaiklerin sergilendiği, dünyanın en büyük mozaik müzelerinden biri olan ‘’ Zeugma Mozaik Müzesi ‘’ oluyor. Dünyaca ünlü ‘’ Çingene Kızı Mozaiği ’’nin yanı sıra konusunu Yunan mitolojisinden alan diğer birbirinden eşsiz ve çarpıcı mozaikleri rehberimizin anlatımı eşliğinde görüyor ve eksik parçalara zihnimizde hayat veriyoruz. Daha sonra eski Antep’ e dönüp, yapılış tarihi tam olarak bilinmeyen Gaziantep Kalesi’ni, Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nden günümüze ulaşan Hanları, Almacı Pazarı’nı, Bakırcılar ve Sedefçiler Çarşısı’nı geziyoruz. Birbirinden güzel yemeniler, yöreye özgü baharatlar, ağzımızı şenlendirecek baklava, birbirinden güzel işlemeleri olan bakır eserlerden almak ve öğle yemeği yemek için serbest zaman veriyoruz. Rehberimizin belirlediği saatte toplanıp, İzmir’e geri dönüş yapmak için otobüsümüzle uygun yerlerde mola
vererek yola çıkıyoruz. Başka bir The Ivy Travel Agency turunda siz değerli misafirlerimizi aramızda görmek üzere vedalaşıyoruz.
FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER
º 5 gece otel konaklaması
º Oteldeki 5 sabah kahvaltısı ve 5 akşam yemeği
º The Ivy Travel Agency Rehberlik Ücreti
º Seyahat Sigorta Güvence Paketi
º Lüks araçla ulaşım
º Araç içindeki soğuk ikramlar
FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
º İlk gün Adana’daki sabah kahvaltısı ve son gün akşam yemeği
º Öğle yemekleri
º Müze ve ören yerlerine giriş ücretleri
º Halfeti Tekne turu
º Nemrut Dağı transfer ücreti
º Urfa Sıra Gecesi
º Tüm yolculuk boyunca alınan kişisel ( ekstra ) yiyecek ve içecekler

Enter your keyword